A Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész által alapított és idén 10. jubileumát ünneplő Cziffra Fesztivál a klasszikus zeneművészet mellett bemutatja a zene improvizatív irányait is. Izgalmas művész- és műfaji találkozások, újszerű programok, zene és egyéb művészeti és tudományos ágak kapcsolódásai kötődnek a fesztivál nevéhez, amely mára márkanévvé nőtte ki magát a hazai fesztiválpiacon. Az idei unikumokból szemezgetünk, a klasszikus zenén túl.
Cziffra Fesztivál / Gramofon-összeállítás
„Cziffra Györgyről köztudott, hogy nemcsak a világhírű klasszikus zenei színpadok ünnepelt előadója, valamint Liszt és Rachmaninov műveinek utánozhatatlan tolmácsolója volt, hanem hangszerének igazi virtuóza is. Életének nélkülözéssel teli időszakaiban többször rákényszerült, hogy a budapesti éjszakai bárok közönségét szórakoztassa.” – emlékeztet Balázs János.
A muzsikusnak dalból van a lelke címmel az Országos Bárzongorista Verseny korábbi négy résztvevője lép fel egy koncertsorozat keretében a Cziffra Fesztiválon a Hegyvidéki Kulturális Szalonban. A következő januári és februári esteken hamisítatlan bárzenében és a 20-as 30-as évek hangulatában lehet része a közönségnek. Szintén az egykori lokálok hangulatát és Cziffra György zongoraművész bárzongorista korszakát idézi meg a MOMKultban megrendezett Bárest is, amely a fesztivál kezdete óta az egyik legnépszerűbb és legegyedibb eseménye az évnek. Idén Sárközy Lajos és zenekara, a Hot Jazz Band és Gazsi Norbert bárzongorista egyszerre elevenítik majd fel az autentikus jazz-zenekari miliőt, valamint a magyar zenei tradíciókat élesen kontúrozó, Cziffra játékára is oly jellemző virtuóz cigányzenei hagyományokat az erre az alkalomra lokállá alakult Színházteremben.
Február 13-án egy közönségkedvenc produkcióval várják az érdeklődőket: a ZongOpera című koncerten Miklósa Erika és Balázs János lép színpadra. Lassan egy évtizede annak, hogy a két kivételes művész közösen állt a közönség elé ezzel az előadással, és a kamarazenei formán keresztül új megvilágításba helyezte az opera műfaját, valamint az ének és a zongora intim kapcsolatát, amelyen átüt az improvizáció öröme. A pillanatban létezés öröme: ezt jelenti – oly sok más mellett – az improvizáció, amely alapköve a jazznek, a könnyűzenének, a népzenének, és bizonyos fokig a klasszikus zenének is. A Cziffra Fesztivál február 20-i Világok találkozása című koncertje a MOMKultban a rögtönzés művészetét ünnepli igazi szintézist teremtve a műfajok között a magyar jazz és könnyűzene, a népzene és a cigányzene ikonikus alakjaival a színpadon. Lakatos Mónika Kossuth- és WOMEX Életmű-díjas, világhírű roma énekes, Dresch Mihály Kossuth-díjas zenész, a népzenéhez is kapcsolódó, magyar jazz meghatározó alakja, Gubik Petra Junior Prima Díjas színésznő és énekesnő és Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész varázsolja el a közönséget ezen az estén.
A Cziffra Fesztivál egyedülálló módon tágra nyitja a műfaji kapukat, így az elmúlt tíz évben számos eseményen a művészet tudományos vetülete került górcső alá előadások, kerekasztal beszélgetések és konferencia formájában. A jubileumi fesztiválra Freund Tamás Széchenyi-díjas agykutató tér vissza, aki február 22-én a MOMKultban tart előadást. A világhírű neurobiológus – aki szabadidejében zenél, klarinéton játszik – előadásában a Művészeti élmények az egészséges személyiségfejlődés szolgálatában témakörét járja körül, a rá jellemző módon magával ragadó, közérthető stílusban.
A Cziffra Fesztivál fenti és további programjairól bővebben a www.cziffrafesztival.hu oldalon. A fesztivál támogatója a Miniszterelnökség, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Kulturális és Innovációs Minisztérium, kiemelt szponzor az MVM.
A kiemelt képen Cziffra György (fotó: Kresz Albert), az alsó képeken Miklósa Erika, Gubik Petra és Balázs János (forrás: Cziffra Fesztivál)