Advent az Óbudai Társaskörben

Az adventi időszakban is sok izgalmas program várja a kultúrára vágyókat az Óbudai Társaskörben. A karácsony előtti hetekben a klasszikus zene, s azon belül is a kamarazene lesz a középpontban.

Az előző évadban nagy sikernek örvendett az Óbudai Társaskör új, Steinway D-modellünket népszerűsítő Fehéren feketén zongorakoncert-sorozata. Idén duplázunk, vagyis minden alkalomra két kiváló zongoraművészt kértünk fel, hogy mutassák meg a közönségnek a zeneirodalom négykezes darabjainak gyöngyszemeit.

A decemberi 7-ei koncert fellépői, Bizják Dóra és Zentai Károly zongoraművészek 1996-ban diplomáztak a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémián Hambalkó Edit, Kemenes András és Némethy Attila tanítványaiként.

A négykezes-kétzongorás irodalommal Gulyás Márta irányítása alatt kezdtek el foglalkozni.

Az Illinois State University-n (USA) folytatták tanulmányaikat, ahol 1999-ben vették át mesterdiplomáikat. A 2000 áprilisában Padovában megrendezett II. Nemzetközi „Silvio Omizzolo” Négykezes Zongoraversenyen megnyerték az első díjat, valamint a különdíjat. Első önálló lemezük 2001 őszén jelent meg Olaszországban Four hands dancin’ címmel. A művész házaspár Duo Klavi-Art néven ad hangversenyeket külföldön és itthon egyaránt.

Koncerttevékenységük mellett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen és a Nemzeti Filharmonikus Énekkarnál folytatnak zongorakísérői és korrepetitori munkát. A Schubert, Mendelssohn, Moscheles, Moszkowski és Dvořák műveit bemutató koncertet Tóth Endre zenetörténész ismertetője vezeti be.

Izgalmas történettel bíró kötet, Muzsika valódi hangja című könyvbemutatóját rendezik december 9-én a Társaskörben. Egy főorvos „másodállásban”, zenei újságíróként került 1993-ban Salzburgba, ahol a nyári Ünnepi Játékok izgalmas reformidőszakába csöppent bele. Az azóta eltelt több mint 25 év alatt Salzburg a zenei világ csodált központja lett. A modern művészetek is megtalálták itt helyüket, és az évszázadok mestereinek, nem utolsósorban természetesen Mozartnak köszönhetően a zenekedvelők Mekkájává vált. Immár több mint negyedévszázados anyag gyűlt össze azokból a tudósításokból és riportokból, melyeket Dr. Székely György a nyári és pünkösdi fesztiválon, valamint a Mozart Héten készített. 

Egy orvos-zenész szemüvegén át követhetjük végig a salzburgi zenei rendezvényeken érvényesülő trendeket, újításokat. Bepillanthatunk az ünnepelt vagy éppen kevésbé sikeres, olykor akár botrányos, de mindenképpen figyelmet érdemlő produkciók kulisszatitkaiba, közelebbről ismerhetjük meg korunk legnagyobb előadóművészeit, rendezőit. A könyv egyúttal zenetörténeti kalandozás is. Változatos interjúkon, beszámolókon keresztül élhetjük át a 2020-ban 100. születésnapját ünneplő fesztivál eddigi megannyi különleges művészeti eseményét. A könyvbemutatón közreműködnek Rolla János, Gertler Teó, Konrád György, Hábetler András, Kálmán Péter, Tóth Marianna és a Semmelweis Vonósnégyes.

Szabadi Vilmos kalandjai a zene szárnyán az álomsziget fölött és lakóival, multimédiás és analóg módon elmondva és eljátszva, Mohácsi Szilvia kérdéseivel fűszerezve, japán teával megillatosítva, origamiból kihajtogatva, a mese és valóság világából: erre számíthat Én és Japán című est közönsége december 12-én.

Rögtön másnap egy izgalmas világba kalauzol a Custos Consort Régizene Együttes. A Medici család támogatásával számtalan műalkotás született a reneszánsz évtizedeiben. Toszkána hegyek-völgyek között fekvő városaiban az építészeti alkotások mellett megszületik az új reneszánsz életérzést megszemélyesítő zene is. Új kompozíciós technikák, zenei formák, hangszerelések jelentik az újdonságot a zenében.

A koncert első fele két emblematikus Medici személyére fókuszál: Lorenzo de' Medicire és Medici Mária francia királynőre. A műsor a korai itáliai reneszánsztól indul, a "Csodálatosnak" (Il Magnifico) nevezett Lorenzo de' Medici korától. Ebben a korban jelennek meg a világi témák és megszületik az első opera is.

A hangverseny végére az idén 500 éve született Medici Katalinnal – aki II. Henrik oldalán Franciaország királynője lett – elhagyjuk Itáliát és a királynővel a koncert programja is elutazik Franciaországba, Európa másik politikailag és művészeteket tekintve is meghatározó pontjára. A vallásháborúk sújtotta országban az uralkodói osztály pompájához a forrongások ellenére is hozzátartozott a művészetek pártolása, támogatása. Medici Katalin tragikusnak mondható élete ellenére is patrónusa volt a művészeteknek.

December 18-án Bősze Ádám nagysikerű Nagy zenészek, nagy szerelmek című előadássorozatában Wagnerről szóló epizódja következik. A zenetörténet legismertebb zeneszerzői és az ő szerelmi életük. Illetve nem is: a legvonzóbb nők és férfiak, akikbe a legnagyobb zeneszerzők lettek szerelmesek.

Wagner, Mendelssohn, Puccini, Mozart, Brahms, Schumann, Britten, Liszt, Mahler és Beethoven – lehetnének ezek akár a főszereplők nevei is, de most csupán vezetéknevek, hiszen az általuk legvonzóbbnak tartott hölgyeken és férfiakon keresztül mutatja be Bősze Ádám a zenerajongók által oly kedvelt komponisták néha egyáltalán nem vonzó tulajdonságait.