2022-ben, a Fonó Budai Zenei Ház gondozásában jelent meg a Tárkány Trió első nagylemeze. Tárkány-Kovács Bálint neve ismerősen csenghet a népzene- illetve világzene kedvelők számára korábbi formációja, a Tárkány Művek világzenei együttese nyomán. Jelen lemezen egy jóval szűkebb hangszerösszeállításban hallhatjuk a cimbalmost, akit Fekete Márton (brácsa) és Molnár Péter (bőgő) kísér. E kifejezés – kíséret – jelen esetben pedig igen fontos jelentőséggel bír, hiszen a CD-re kerülő zenei anyagban a cimbalom vette át a prímás, azaz a vezető szerepét.
Pásku Veronika
Lajtha László már az 1940-es években megfigyelte, hogy a falusi cimbalmos sohasem játszik igazi harmóniakíséretet, ehelyett vagy a prímással játssza a dallamot díszítve, figurációkkal ellátva, ellenpontszerű szólamokkal egészíti ki a szólamát, vagy ritmikus hangrepetíciókkal, ugrásokkal telíti a hangzást. Kizárólagos harmóniakíséretet csak a városi cigányzenekarokban nevelkedett cimbalmos játszik (Lajtha László, Kőrispataki gyűjtés. Budapest: Zeneműkiadó Vállalat, 1955).
Tárkány-Kovács Bálint azzal a nem titkolt céllal alapította meg trióját, hogy létrehozzon egy olyan zenekart, amely „az eredeti magyar népi cimbalomzenét bemutatja, a cimbalomprímás hagyományát folytatja.” Terjedelmes bevezetőjében a lemez megszületésének indítékán túl kitér a variálódás fogalmára, a prímások szerepére illetve a cimbalom dallamjátszó hagyományára is. A 17 tracket számláló CD mindegyik számához részletes leírás társul az adott szám alapját szolgáló gyűjtésekről, a cimbalomjáték technikai részleteiről illetve az előadó személyes viszonyulásáról az adott zenei anyaghoz. Alapvetően az eredeti gyűjtésekre támaszkodva alkotta meg összeállításait, de sok esetben élt a „művészi rekonstrukcióval”, miszerint a töredékesen felgyűjtött zenei anyagból igyekezett megtanulni az alapvető stílusjegyeket, és ezt alkalmazva ültetett át énekelt vagy hegedült dallamokat cimbalomra.
„A cimbalomprímás” összeállításai sokszínűek – földrajzi és műfaji értelemben egyaránt, gondolatébresztőek, technikai megvalósítása nem hagy kivetnivalót maga után, melyhez azonban nagyban hozzájárul a brácsa és a bőgő odafigyelő kísérete is.
Kiadó: Fonó
Katalógusszám: FA 494-2