Wolf Kati + BJO

HEDONISTA DIÉTA – Wolf Kati és a Budapest Jazz Orchestra koncertje Keszthelyen

Mikor Christoph Hofstädter elkészítette a Festetics család barokk kastélyának tervét, már az első változatban szerepelt egy pompás zeneszalon, hiszen az arisztokrata életmódnak fontos eleme volt a zene. Igaz, ő vonósnégyest képzelhetett oda meg az angolpark fái alá. Vasárnap este az épület két szárnya által körbe ölelt téren viszont olyan zene szólt Wolf Kati és a…

Oscar Peterson Trio

Kedvenc lemezeim, avagy a jazz is (lehet) klasszikus 1. rész

Ebben a sorozatban olyan jazz albumok kapcsán írom le gondolataimat -nyilván szubjektíven-, melyeket évek, sőt, évtizedek óta hallgatok ámulattal, rajongással. Az 1. részben az Oscar Peterson Trio „We Get Requests” című felvételéről lesz szó. Gáspár Károly A kanadai származású zseniális zongorista, Oscar Peterson (1925-2007) Ray Brown (1926-2002) bőgőssel, és Ed Thigpen (1930-2010) dobossal karöltve készítette…

Sinéad O’Connor

Egy radikális művésznő halálára

Halálának pontos oka egyelőre ismeretlen. Tegnap, 2023.július 26-án Sinéad O’Connor családja szűkszavúan tájékoztatta a sajtót az énekesnő elhunytáról. Az 1966. december 8-án született előadó tehát élete delén hagyott itt minket. Máté J. György Harminchét évet felölelő pályáján tíz stúdiólemezre telt az idejéből és energiájából: Sinéad O’Connor, akárcsak Laurie Anderson vagy Sade, nem szakmányban gyártotta a…

Al Laurence Di Meola

A hónap zenésze – Al Di Meola

Al Laurence Di Meola szülei Nápoly környékéről érkeztek Amerikába. E hónap zenésze már New Jersey-ben született 1954. július 22-én. A muzikalitását nyilván örökölte, rövid doboskitérő után elkezdődött a máig is tartó gitárszenvedélye. Elvis Presley, a Ventures és a Beatles zenéjén nőtt fel a New Jersey állambeli Bergenfieldben. Az olasz klasszikus zene mellett a latin muzsika…

Márkus, Blahó, Gonda

Márkus, Blahó, Gonda – Füljáratok

Van egyfelől az irodalom. Kérdőjelekkel felszántott, idézőjelekkel bevetett, gondolatjelekkel felparcellázott, posztmodernnel befóliázott beszédmód, amely az attitűd kultuszának jegyében a művészi kifejezés normájává tette az esztétikai és lételméleti viszonylagosságot. A legújabb irodalmi stíl úgy zúgott át a magyar tájon, mint a Nyékládháza magasságában az M3-as autópálya nyomvonalát egyengető úthenger, folytatással Ukrajna, alsóbbrendű leágazással Debrecen irányába. És…

Johanna Martzy

Az ének szárnyán

Az ének szárnyán (Auf Flügeln des Gesanges) – szól Mendelssohn híres dala. Martzy Johanna felévételeit mintha a legenda szárnyán szállnának. Vannak művészek, akiknek a felvételei hamar feledébe merülnek, míg másokéit kiadóik újra és újra megjelentetik. S vannak, akikre későn figyelnek fel vagy figyelnek fel újra. Ilyen Martzy Johanna. Zay Balázs Az erdélyi születésű hegedűművésszel előbb…

Matyaster

Piterzon Laci bácsi történetei 2. rész

Magyar-roma származású jazz muzsikusként betekintést nyertem a hazai, ezen belül a budapesti, józsefvárosi zenész cigányok életébe, szubkultúrájába. Azt gondolom, az a sajátos nyelvezet, humor és életszemlélet, mely jellemzi sokukat/sokunkat, nem szabad, hogy elvesszen, ezért döntöttem úgy, hogy útjára indítom a „Piterzon Laci bácsi történetei” című sorozatot. Írásom személyes élményeken alapszik, de minden szereplő és a…

Emmanuel pahud

A soha-nem-volt rekonstrukciója

Érthető: a 19. század első felének zeneszerzőit aligha inspirálhatta a korabeli fuvola által létrehozható hangzásvilág. Nem véletlen, hogy a fuvola-irodalom (korántsem gazdag) romantikus fejezetét többnyire későbbi átiratok teszik ki. De aki keres – talál! Pahud például a német kamarazenében. Fittler Katalin Átirat-készítésnek többféle a módja, többféle a célja. Már régi korokban a kottán feltüntetett többféle…

Szabó Tamás

A Magyar szájharmonikás történet

A szájharmonikát hazánkban sajnos még mindmáig sokan gyerek és játék hangszernek tartják, pedig az instrumentumnak mára igazán nagy kultúrája lett, nemcsak a világ számos pontján, hanem itthon is. A szájharmonikázás hazai története valahol az 1800-as évek közepén kezdődik, amikor a betelepült sváb lakosság hozta magával a hangszert a hazánkba, hiszen az a sajátos népzenei kultúrájuk…

Turandot

Egy hosszabb Turandot

Napjainkban ritka már a stúdiófelvétel teljes operáról. Ha a korábbi sok nem volna, miket, kiket ismerhetnénk rendesen? Sir Antonio Pappano karmester személye garancia a színvonalra. Már egy bizonyos mértékig persze. Ami őt illeti, nincs is gond, Római Santa Cecilia Akadémia Ének- és Zenekarával rögzített előadás, ha a kivonjuk belőle az énekeseket, kétségkívül nagyon jó, még…