Világhírű zenekarok, legendás előadóművészek és fiatal muzsikusok lépnek színpadra Budapesten, Londonban, és további hazai és külföldi városokban. A Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész által alapított sorozat 2016 óta igazi unikum, amely számos új és friss szemléletet hozott a koncertéletbe: A klasszikus zeneművészet mellett bemutatja a zene élő és improvizatív irányait, feltárva ezek lehetőségeit a koncerttermekben és teret enged a zene és egyéb művészeti és tudományos ágak kapcsolódásainak. Elhivatottan és sokrétűen támogatja a fiatal tehetségeket koncertlehetőséggel, díjakkal és mesterkurzusokkal.
Gramofon-összeállítás
Balázs János kezdeményezésére a nemzetközi zenei élet egyre több jelentős szereplője emlékezik meg Cziffra Györgyről. A fesztivál jubileumi évada Oslóban, a Norvég Zeneakadémiával közös programsorozattal indult, majd november 28-án a Tribute to a Hungarian Legend című koncerten Londonban a Royal Filharmonic Orchestraval folytatódott. Hazánkban Cziffra György születésnapján indult a jubileumi sorozat: november 5-én ünnepi koncertet adott Balázs János a Zeneakadémia Nagytermében. Előadásában unikális módon egy este elhangzott Liszt összes magyar rapszódája. Az ünnep alkalmából átadták a Cziffra Fesztivál Ifjú Tehetség- és Innovatív Zenei Projekt díját, valamint a Magyar Zene Házában megnyitották a Cziffra György művészetét és sorsát bemutató kiállítást, amely a Magyar Kultúráért Alapítvánnyal és a Magyar Zene Házával együttműködésében jött létre és január 26-áig ingyenesen látogatható.
A fesztivál szervezésében érkezett Budapestre Nyikolaj Luganszkij zongoraművész, aki december 9-én Zeneakadémia Nagytermében adott koncertet. 2025 februárban megkezdődik a tíz napig tartó, összefüggő programkavalkád olyan művészekkel, mint Fazil Say, Vadim Repin, Balázs János, Miklósa Erika, Perényi Miklós, Keller András, Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra, Bősze Ádám és Freund Tamás, valamint olyan zenekarokkal, mint a Concerto Budapest, a Hot Jazz Band, vagy Sárközy Lajos és zenekara. Mellettük számos fiatal tehetség is bemutatkozik.
A februári összefüggő programsorozat 13-án egy egyedi, közönségkedvenc produkcióval veszi kezdetét: a ZongOpera című koncerten Miklósa Erika és Balázs János lép színpadra a MOMKultban. A tizedik Cziffra Fesztivál egyik sztárvendégeként tér vissza Magyarországra Fazil Say zongoraművész február 18-án. Három kivételes művész közös játékát hallhatjuk a Csajkovszkij- esszencia című koncerten február 19-én a Zeneakadémia Nagytermében: Perényi Miklós, Keller András és Balázs János Csajkovszkij a-moll zongoratrióját szólaltatja meg, majd a koncert második felében elhangzik a szerző b-moll zongoraversenye Balázs János (zongora) és a Keller András vezette Concerto Budapest előadásában.
A Cziffra Fesztivál február 20-i koncertje a MOMKultban a rögtönzés művészetét ünnepli igazi szintézist teremtve a műfajok között a magyar jazz és könnyűzene, a népzene és a cigányzene ikonikus alakjaival a színpadon. Lakatos Mónika Kossuth- és WOMEX Életmű-díjas, világhírű roma énekes, Dresch Mihály Kossuth-díjas zenész, a népzenéhez is kapcsolódó, magyar jazz meghatározó alakja, Gubik Petra Junior Prima díjas színésznő és énekesnő és Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész varázsolja el a közönséget ezen az estén.
A Bárest a fesztivál kezdete óta az egyik legnépszerűbb és legegyedibb eseménye az évnek, erre az alkalomra lokállá átalakul a MOMKult Színházterme és a közönség asztaloknál foglalhat helyet. A Cziffra Fesztivál történetében egyedülálló módon a művészet számos tudományos vetülete került górcső alá. A 10. Cziffra Fesztiválra Freund Tamás Széchenyi-díjas agykutató tér vissza, a világhírű tudós február 22-én a MOMKultban tart előadást. „Cziffra a zenetörténet egyik legnagyobb zeneművésze volt – hihetetlen öröm, hogy része lehetek a róla elnevezett fesztiválnak.” – fogalmazott Vadim Repin hegedűművész, aki Balázs János zongoraművésszel együtt már összeszokott párost alkotva lép színpadra február 23-án a Zeneakadémia Nagytermében.
A 2024/2025 évadban az ünnepi Cziffra Fesztiválon a koncertek mellett kiállítások, zenés tárlatvezetések és további unikális programok is helyet kapnak, bővebb információ a cziffrafesztival.hu oldalon. A Cziffra Fesztivál támogatója a Miniszterelnökség, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Kulturális és Innovációs Minisztérium, kiemelt szponzora az MVM.
A kiemelt képen Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész, a fesztivál alapítója és művészeti vezetője. Fotó: Emmer László