Jazz-ikonok – Charles Mingus: stílusok és korszakok felett – 2. rész

Charles Mingus a jazz műfaj legnagyobbjainak sorában is a legsokoldalúbb művészember volt. Bőgős és zongorista, hangszerelő és komponista, zenekarvezető és polgárjogi harcos, filozófus és író. Tevékenysége külön fejezet a jazz történetében, és hatása mind a mai napig megkerülhetetlen. Márton Attila tanulmányának második része. Márton Attila Charles Mingus egy Arizona állambeli kisvárosban, Nogalesben született 1922. április…

Vujicsics: kerek számok bűvöletében

Az idén 150 éves Zeneakadémián, az ott 15 éve működő népzenei tanszék egykori és jelenlegi diákjaival adott koncertet a névadó, Vujicsics Tihamér halálának 50. évfordulójára emlékezve a Vujicsics Együttes. Ez az est egyszersmind fennállásuk jubileumi 50. évének (2024) zárókoncertje is volt – egy országos, sőt nemzetközi koncertsorozat vége. De érdemesebb inkább a jövő felé tekintve,…

Amor Fati – Sorsszeretet

Szalay Fatima lemeze különleges színfolt az utóbbi évek népzenei palettáján. A címadó „amor fati” – magyarul sorsszeretet – kifejezés nemcsak az énekesnő nevéből fakad, hanem a lemezen felhangzó zenei és szöveganyag komplexitására is utal. A dalok, legyen szó akár boldogságról, akár fájdalmas, szomorú dallamokról, mind azt a sorsszeretettel járó mély elfogadást tükrözik, amely nemcsak megérti,…

Telitalálat

Hazánkban kevéssé ismert, a nagyvilágban azonban a kortárs jazz-zongoristák egyik legtöbbre becsült képviselője Fred Hersch. Első saját ECM-felvételén hét saját szerzemény, valamint néhány örökzöld hallható szólóelőadásban. Mal Waldron, Paul Bley, Chick Corea és Keith Jarrett után most Hersch öregbíti a müncheni kiadó hírnevét magányos játékával.   Máté J. György Manfred Eicher producer/kiadóvezető, ki tudja, hányadszor,…

Jack Kerouac és a jazz-Olümposz

„Kerouac Úton című regénye ugyanazt tette az irodalommal, mint Charlie Parker és John Coltrane a jazz-zel” (Keith Shadwick)  Iván Csaba Kerouac evangéliumában ott az ígéret: „hirtelen egyetlen kagylóvá vált előttünk az egész ország, vártuk, hogy megnyíljék, és fölcsillanjon belsejében a gyöngyszem”. Nem az író találta meg, az otthagyott feleség gyerektartási követelése elöl menekülve otthontalan utazgatásból…

Beszámoló újévköszöntő koncertekről

BUÉK – mondja év elején boldog-boldogtalan, bele sem gondolva, hogy voltaképp jókívánságról van szó! Az újévi koncertek viszont a folytonosság jegyében mindig a megújulást, a nívós folytatást ígérik. Nem véletlen, hogy megannyi együttes teszi le névjegyét, egyszersmind ígérettel kecsegtetve korábbi és potenciális közönségét. Érdemes tehát mind több kínálatra odafigyelni! Fittler Katalin Alig ért véget a…

Jazz-ikonok – Charles Mingus: stílusok és korszakok felett – 1. rész

Charles Mingus a jazz műfaj legnagyobbjainak sorában is a legsokoldalúbb művészember volt. Bőgős és zongorista, hangszerelő és komponista, zenekarvezető és polgárjogi harcos, filozófus és író. Tevékenysége külön fejezet a jazz történetében, és hatása mind a mai napig megkerülhetetlen. Márton Attila tanulmányának első része. Márton Attila Mingus minden szempontból összetett személyiség volt. Mindenekelőtt származása okán, hiszen…

Kokas Dóra és Marianna Shirinyan hipnózisa

Végighallgatva a műsort, bizonyosra vehető: korántsem azért lett Hypnosis a felvétel címe, mert bárki is arra apellált, hogy a tudattalannak zenével való közvetlen megszólítása által csökkenjen a hallgató kritizálóképessége. A borítón két megnyerő, ízlésesen sminkelt fiatal hölgy, reklám-ízű (némiképp beállított) mosollyal. Mesterségük „címereként” Kokas Dóra magához ölelt csellójának nyaka látszik, a zongoraművész előtt pedig kevésbé…

Botvay 92: folyamatos jelen(lét)

1977-ben a Zeneakadémia 17 végzőse együttes-alapításra szánta el magát, s a vonós-játékosok Botvay Károlyt kérték fel művészeti vezetőjüknek. A zenei életünkben több funkciót betöltő gordonkaművész, aki épp akkor vált ki a Bartók Vonósnégyesből, örömmel vállalkozott a feladatra. Együtt játszott az ex-növendékzenekarral (cselló szólamvezetőként) és irányította, figyelemmel követte működésüket. A kapcsolat tartósnak és kétirányúnak bizonyult –…

Yusef Lateef, a jazz polihisztora

Nemrég került forgalomba a jazztörténet egyik bölcse, Yusef Lateef 1972-ben rögzített kiadatlan dupla élő lemeze, Atlantis Lullaby. The Concert from Avignon címmel. Az Elemental Music kiadványát Zev Feldman „jazz-régész” ásta elő; a megjelentetésben részt vállalt a Yusef Lateef Estate is. A lemez hanganyagát tartalmazó mesterszalagokat az Institut National de l’Audiovisuel bocsátotta a kutatók rendelkezésére. Máté…