A 2025/2026-os évad ismét izgalmas és színes kínálatot ígér: három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa: a kamarazenétől az operáig, a ritkaságoktól a nagy klasszikusokig.
Gramofon-összeállítás
Az új évadban is kiemelt figyelmet kapnak az újrafelfedezések: a közönség hallhatja például Cartellieri elfeledett operáját, a Rübezahlt, Haydn gyönyörű Armidáját, de olyan különleges szerzők alkotásai is megszólalnak, mint Tůma, Conti, vagy a holland Carel Anton Fodor. A 17–18. századi Velence kevésbé ismert mestereinek darabjai mellett 1600-tól egészen 1892-ig íródott művek szólalnak meg a lehető legautentikusabb előadásban.
Az intézmény nem kizárólag az ínyenc zeneértőkhöz kíván szólni: A Haydneum Zeneakadémia Bérlet sorozatát Händel világhírű oratóriuma, a Messiás koronázza meg 2026 tavaszán, a Haydneum Fortepiano Bérlet pedig olyan ismert és nagyhatású szerzők művein keresztül mutatja meg a 18–19. századi billentyűszene érzelmi és formai gazdagságát, mint Haydn, Mozart, Beethoven, Schumann vagy Brahms. Mindemellett Bősze Ádám zenetörténész folytatja Haydnról szóló előadás-sorozatát, ezúttal a zeneszerző eszterházai mindennapjaiba nyújt betekintést a tőle megszokott szórakoztató stílusban.
„Nagyon izgalmas és szép új fejezet kezdődött a magyarországi régizenejátszás történetében” – mondta Vashegyi György, a Haydneum művészeti igazgatója. A hazai régizenei élet meghatározó és rangos szereplői mellett a nemzetközi színtér legkiválóbb előadói – belga, holland, francia, olasz, finn, lengyel, orosz, német és angol művészek – is fellépnek, hogy közösen teremtsenek felejthetetlen zenei élményeket.
A Haydneum fesztiváljai – az Őszi, az Egyházzenei és az Eszterháza Fesztivál – Budapesttől Eszterházáig idézik meg a korabeli zenei élet pezsgését. Sütő Csilla, az Eszterháza Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója kiemelte: „Küldetésünk az is, hogy támogassuk a művészetet, és különösen a régizenét.”
A programsorozatok fő helyszínei Budapest és Eszterháza, de a régizenei mesterművek az ország számos nagyvárosába is eljutnak a Haydneum és a Filharmónia Magyarország partneri együttműködésének gyümölcseként. Többek között Veszprémtől Balatonfüreden, Szegeden és Nyíregyházán át Békéscsabáig lesznek koncertek. „A Filharmónia Magyarország hivatása, hogy a legmagasabb minőségű koncerteket vigye el az országba mindenhová” – fogalmazott Szamosi Szabolcs, a Filharmónia Magyarország ügyvezető igazgatója. A budapesti sorozatokra a bérletértékesítés elindult, 2025. június 1-ig elővételi kedvezményt kínálnak a szervezők. Jegyvásárlás a sorozatokra és fesztiválokra 2025. június 2-től elérhető.
Több mint 800 kéziratos zenemű vált online elérhetővé a Haydneum és az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár szakmai együttműködésének köszönhetően. A Haydneum számára az elmúlt évek egyik legfontosabb szakmai partnere az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár. A két intézmény 2022 óta közösen dolgozik az Esterházy-gyűjtemény, valamint számos egyéb magyarországi rezidenciális, városi és templomi kottatár digitalizálásán, amelynek keretében több mint 800 kéziratos zenemű vált online elérhetővé.
A most közzétett anyagban összesen harmincöt zeneszerző művei szerepelnek; köztük Joseph Haydn mellett olyan kiemelkedő kortársak, mint Gregor Joseph Werner, Michael Haydn, Johann Georg Albrechtsberger és Franz Xaver Süssmayr. A gyűjtemény különlegessége, hogy olyan nemzetközileg kiemelkedő zeneszerzők műveinek korabeli másolatai is megtalálhatók benne, mint Wolfgang Amadeus Mozart, Jean-Philippe Rameau és Domenico Scarlatti.
A Haydneum által delegált munkatársak katalogizálják, restaurálják és fotózzák az anyagokat, majd modern kottakiadásokat készítenek belőlük, amelyek a Haydneum koncertjein és lemezfelvételein szólalnak meg. Mészáros Tamás, az MNMKK OSZK Gyűjteménymegőrzési Főosztályának vezetője bejelentette: mostantól a Copia digitális felületen bárki nagy felbontásban hozzáférhet ezekhez a különleges dokumentumokhoz, amelyek nemcsak a zenetörténeti kutatást, hanem az oktatást és az ismeretterjesztést is szolgálják. „Ha egy közgyűjtemény ilyen módon tud kapcsolódni az előadóművészethez, az fantasztikus dolog” – mondta Mészáros Tamás főosztályvezető.
Rózsa Dávid, az MNMKK OSZK főigazgatója hivatalos elfoglaltságai miatt nem tudott részt venni az eseményen, de üzenetében hangsúlyozta, hogy az Esterházy-projekt a közgyűjtemények és az előadó-művészeti intézmények közötti partnerség mintaszerű megvalósulása. A közös munka eredményeként korábban ismeretlen művek kerültek a közönség elé – gyakran évszázadok óta először. A Haydneum büszkén vállalja kezdeményező és aktív szerepét ebben a példamutató projektben, amely méltó módon hozza vissza a magyar zenei múlt értékeit a jelenbe.
A kiemelt képen Vashegyi György karmester, a Haydneum művészeti vezetője. Az alsó képen az évadot bemutató sajtótájékoztató résztvevői: Vashegyi György mellett Sütő Csilla, az Eszterháza Nonprofit Kft. igazgatója; Szamosi Szabolcs, a Filharmónia igazgatója; Mészáros Tamás, az OSZK főosztályvezetője és Becze Szilvia, a Bartók Rádió műsorvezetője.