A MÁV Szimfonikus Zenekar új évada a hagyomány és megújulás jegyében kínál emlékezetes zenei élményeket – méltóképpen ünnepelve a zenekar nyolc évtizedes művészi pályafutását. A 2025/26-os évad programját sajtótájékoztató keretében Lendvai György, a zenekar igazgatója, valamint Farkas Róbert, a zenekar vezető karmestere mutatta be. Az esemény vendége volt Bánkövi Gyula zeneszerző, akinek új műve a szezonnyitó hangversenyen hangzik majd el a Zeneakadémián.
Gramofon-összeállítás
A MÁV Szimfonikus Zenekar 2025 őszén, a 80. évadát kezdi meg, egy minden szempontból kimagasló koncertszezont követően, melynek során több szakmai elismerést is kaptak: elnyerték a Bartók Rádió Zenei Díját „Az év hangversenye” kategóriában, a legendás Kobayashi Ken-Ichiro által 2024. május 24., és 25-én vezényelt dupla jubileumi előadásaikért, valamint a Fidelio – „Az Év Koncertje 2024” elismerést, a Christoph Eschenbach által 2024.október 26-án dirigált emlékezetes zeneakadémiai koncertért. Idén, március 15-én, Magyar Ezüst Érdemkereszt állami kitüntetésben részesült Fodor András, a zenekar nyugalmazott nagybőgőművésze, aki 66 éve aktív tagja a társulatnak, jelenleg a kottatár vezetője.
A 2025/26-os évad programját sajtótájékoztató keretében Lendvai György, a zenekar igazgatója, valamint Farkas Róbert, a zenekar vezető karmestere mutatta be. Az esemény vendége volt Bánkövi Gyula zeneszerző, akinek új műve a szezonnyitó hangversenyen hangzik majd el a Zeneakadémián. A díszvendég, Prof. Em. Marton Éva operaénekes, a Marton Éva Nemzetközi Énekverseny és Operastúdió alapítója sajnálatos megbetegedése miatt nem tudott jelen lenni a tájékoztatón, de elküldte üzenetét: „Nagyon hálás vagyok, hogy a MÁV Szimfonikus Zenekar vezetői felfigyeltek a Nemzetközi Énekversenyre, és szólistaként fellépési lehetőséget adtak tehetséges fiatal énekeseknek a hangversenyeiken. Külön öröm számomra, hogy ez a kiváló együttműködés a következő évadban is folytatódik és tovább bővül: ezúttal az Operastúdió hallgatói kaptak meghívást a zenekartól. Bízom benne, hogy ez a remek kapcsolat hosszútávon is eredményes és sikeres lesz.”
A 2025/26-os évadban a zenekar öt bérletes sorozattal várja közönségét, olyan rangos helyszíneken, mint a Zeneakadémia, a Müpa, a Festetics Palota, a Magyar Nemzeti Múzeum. A koncerteken kiváló magyar és nemzetközi szólisták és karmesterek lépnek fel. Az együttesnek mindig fontos volt a klasszikus zene örökértékű műveinek előadása mellett az új szerzemények, magyarországi premierek, vagy ősbemutatók formájában történő megismertetése is. Az évadnyitó hangversenyen Bánkövi Gyula, LOCO című művének ősbemutatója lesz, melyet a zenekar számára komponált az első nyilvános személyszállító vasút elindulásának 200. évfordulójára. Ezen az estén a híres amerikai jazz-zenész, Wynton Marsalis Trombitaversenyének hazai premierje is elhangzik Tarkövi Gábor szólójával. Az évadban a karmesterként is népszerű Vajda Gergely zeneszerző, …fantasia concertante… című művével Kurtág György 100. születésnapja előtt tisztelegnek, melyet erre az alkalomra komponált, és különlegességnek ígérkezik Fazıl Say Mother Earth című zongoraversenye, mely a szerző előadásában debütál hazánkban.
A MÁV Szimfonikus Zenekar visszatérő vendégeként hallhatjuk Perényi Miklós csellóművészt, valamint a világhírű hegedűművészt, Maxim Vengerovot, akivel a zenekar évek óta különleges baráti és szakmai kapcsolatot ápol. Exkluzív eseménynek ígérkezik a teljes Ránki család közös fellépése a MÁV Szimfonikusokkal, melyen a zongorairodalom ritkán előadott hármasversenyeit hallhatja a közönség.
Farkas Róbert, a MÁV Szimfonikus Zenekar vezető karmestere mellett többek között olyan neves karmesterek szerepelnek a 2025/26-os évadban, mint Christoph Eschenbach, Neeme Järvi – aki Wilhelm Furtwängler, a világhírű karmester ritkán előadott szimfóniáját fogja vezényelni, Takács-Nagy Gábor – állandó vendégkarmester, Madaras Gergely, Káli Gábor, Kesselyák Gergely és Kovács János. A MÁV szimfonikus Zenekar továbbra is fontosnak tartja a fiatal tehetségek támogatását. Ennek jegyében a 2025/26-os évadban a budapesti konzervatóriumok növendékei szólistaként lépnek fel az Unokák és Nagyszülők Hangversenyei című családi koncertsorozatban, mely három évtizede töretlen sikert arat a közönség körében a Nemzeti Múzeumban és második helyszínként az Eötvös10 Színházteremben.
A fiatal zenészek szakmai támogatásának kiemelt eseménye a világhírű karmester és tanár, Jorma Panula 11. Nemzetközi Mesterkurzusa, melyen idén is tíz fiatal karmester kap lehetöséget, hogy a MÁV Szimfonikusokkal szerezzenek zenekari tapasztalatot. Továbbá folytatódik az előző évadban elkezdett együttműködésük a bécsi Zeneakadémia karmester osztályával, a kíváló Andrés Orozco-Estrada vezetésével. A zenekar évek óta együttműködik a Liszt Ferenc Zeneakadémiával, közreműködik a hegedű-, és énekszakos hallgatók vizsgakoncertjein, és a karmesteri diplomakoncerteken, valamint zenekari gyakorlatot biztosít hangszeres hallgatók részére a Takács-Nagy Gábor által vezényelt hangversenyeken. A világsztár operaénekes, Marton Éva által alapított Nemzetközi Énekverseny díjazottjaival adott sikeres koncertek után az új szezonban a Marton Éva Nemzetközi Operastúdió fiatal énekesei a Skót Nemzeti Kórussal lépnek föl, előadásukban Haydn Te Deum és Harmoniemesse című műveit hallhatja a közönség.
Az új évad teljes programja és bérletinformációk: www.mavzenekar.hu
A kiemelt képen (balról jobbra): Bánkövi Gyula zeneszerző, Farkas Róbert karmester, Lendvai György igazgató és Ámon Betti PR- és sajtókapcsolatok munkatárs. Fotó: Steirer Máté / MÁV Szimfonikusok