Tér-idő utazás E-dúrban – Winterfest Lillafüreden

„Itt megtisztul a lélek”. Így kezdi E-dúr áriáját Sarastro Mozart közismert remekében (Fischer Sándor magyar szövegével), és ilyesmit rendkívül ritkán élhetünk meg saját élet-tapasztalatként. Eme kivételes alkalmak között is kitüntető hely jut az idén tízéves Fesztivál Akadémia Budapest (FAB) második téli fesztiváljának, amelyre Lillafüreden került sor január végén. Fittler Katalin A nyári koncert-ínség idején azonnal…

Sosztakovics-megemlékezés ritkaságokkal

A MÁV Szimfonikus Zenekar programjában immár hagyománya van annak, hogy a Szőke Tibor bérlet koncertjei megkülönböztetett figyelmet érdemelnek. Ebben az évadban a második est műsorával a fél évszázada elhunyt Dmitrij Sosztakovics életművéből a ritkaságokra-érdekességekre fókuszáltak. Fittler Katalin Talán csak megrögzött szokás, hogy a Sosztakovics-est cím alapján olyan műsorra számítunk, amely markáns, karakterisztikus hangképet rajzol a…

Színek energiája – Új tónusokat fedeztünk fel a Műcsarnokban, a Keserü Ilona kiállításon

Léteznek még fel nem fedezett árnyalatok? Nekünk most sikerült még kettőt találni a január 21-i Multichrome performanszon Szives Márton ütőhangszeres művész és Julien Klopfenstein táncművész elegyében. Lengyel Emese Ha azt halljuk, hogy performansz, egy olyan előadás juthat eszünkbe, ahol az előadó saját testét, jelenlétét használja fel egy absztrakt jelentést alkotva. Tán nem is tudjuk igazán…

Állatkerti verses-zenés karnevál

Lackfi János költő és Balázs János zongorista – azaz két népszerű, jó értelemben „közönségbarát” művész – együttműködése frappáns karneváli produkciót eredményezett. A kiindulópont Saint-Saëns közismert ciklusa, Az állatok farsangja, amihez tematikus vers-sorozat és néhány más zenei tétel kapcsolódott – szokatlan hangszerelésben. Retkes Attila A tiszteletre méltó francia romantikus mester, Camille Saint-Saëns terjedelmes életműve több mint…

Jazz-ikonok – Charles Mingus: stílusok és korszakok felett – 2. rész

Charles Mingus a jazz műfaj legnagyobbjainak sorában is a legsokoldalúbb művészember volt. Bőgős és zongorista, hangszerelő és komponista, zenekarvezető és polgárjogi harcos, filozófus és író. Tevékenysége külön fejezet a jazz történetében, és hatása mind a mai napig megkerülhetetlen. Márton Attila tanulmányának második része. Márton Attila Charles Mingus egy Arizona állambeli kisvárosban, Nogalesben született 1922. április…

Vujicsics: kerek számok bűvöletében

Az idén 150 éves Zeneakadémián, az ott 15 éve működő népzenei tanszék egykori és jelenlegi diákjaival adott koncertet a névadó, Vujicsics Tihamér halálának 50. évfordulójára emlékezve a Vujicsics Együttes. Ez az est egyszersmind fennállásuk jubileumi 50. évének (2024) zárókoncertje is volt – egy országos, sőt nemzetközi koncertsorozat vége. De érdemesebb inkább a jövő felé tekintve,…

Amor Fati – Sorsszeretet

Szalay Fatima lemeze különleges színfolt az utóbbi évek népzenei palettáján. A címadó „amor fati” – magyarul sorsszeretet – kifejezés nemcsak az énekesnő nevéből fakad, hanem a lemezen felhangzó zenei és szöveganyag komplexitására is utal. A dalok, legyen szó akár boldogságról, akár fájdalmas, szomorú dallamokról, mind azt a sorsszeretettel járó mély elfogadást tükrözik, amely nemcsak megérti,…

Telitalálat

Hazánkban kevéssé ismert, a nagyvilágban azonban a kortárs jazz-zongoristák egyik legtöbbre becsült képviselője Fred Hersch. Első saját ECM-felvételén hét saját szerzemény, valamint néhány örökzöld hallható szólóelőadásban. Mal Waldron, Paul Bley, Chick Corea és Keith Jarrett után most Hersch öregbíti a müncheni kiadó hírnevét magányos játékával.   Máté J. György Manfred Eicher producer/kiadóvezető, ki tudja, hányadszor,…

Jack Kerouac és a jazz-Olümposz

„Kerouac Úton című regénye ugyanazt tette az irodalommal, mint Charlie Parker és John Coltrane a jazz-zel” (Keith Shadwick)  Iván Csaba Kerouac evangéliumában ott az ígéret: „hirtelen egyetlen kagylóvá vált előttünk az egész ország, vártuk, hogy megnyíljék, és fölcsillanjon belsejében a gyöngyszem”. Nem az író találta meg, az otthagyott feleség gyerektartási követelése elöl menekülve otthontalan utazgatásból…

Beszámoló újévköszöntő koncertekről

BUÉK – mondja év elején boldog-boldogtalan, bele sem gondolva, hogy voltaképp jókívánságról van szó! Az újévi koncertek viszont a folytonosság jegyében mindig a megújulást, a nívós folytatást ígérik. Nem véletlen, hogy megannyi együttes teszi le névjegyét, egyszersmind ígérettel kecsegtetve korábbi és potenciális közönségét. Érdemes tehát mind több kínálatra odafigyelni! Fittler Katalin Alig ért véget a…