A hónap zenésze: John McLaughlin

„A művészet az egyetlen dolog, ami valódi. Nincs más.” A cremonai lantmesterek, köztük Antonio Stradivari azért mentek el személyesen a Paneveggio-i „hegedűerdőbe”, hogy megkopogtatva a fákat kiválasszák a tökéletes hangszerek építésére alkalmas lucfenyőt. Csak Antonio sosem tévedett. Él ma Monacóban Monte Carlo felett egy bölcs és disztingvált úriember, aki meditációval és jógával indítja a napot,…

MAJD LEONARD

Mikor a gyártók elkezdték összerakni a költségvetést, hogy az amerikai kultúra ikonikus zsenijének történetét elmeséljék a filmvásznon, nem kispályásokban gondolkodtak. A Maestro-t biztos szívesen megrendezte volna a végül producerként közreműködő Martin Scorsese és Steven Spielberg is, de nem véletlenül ültették a direktori székbe Bradley Coopert (akit eredetileg Bernstein megformálására kért fel Spielberg). A 2018-as Csillag…

Természet, zene, irodalom: hamarosan indul az első FAB Winterfest

Először rendez téli fesztivált a Kelemen Barnabás és Kokas Katalin által alapított Fesztivál Akadémia: mesebeli helyszín, világhírű művészek Lillafüred Palotaszálló, 2024. február 2-4. fővédnök: Varga Judit, művészeti vezetők: Kelemen Barnabás és Kokas Katalin Legendás hazai és külföldi művészek érkeznek Lillafüredre február 2. és 4. között az első FAB Winterfestre. A háromnapos eseménysorozat délelőtti, napközbeni és…

Nem kis meglepetés

Pollini új felvétele két késői Beethoven-szonátáról Maurizio Pollini 1960-ban, tizennyolc évesen nyerte meg a Varsói Chopin Zongoraversenyt. Ezt követte első lemezfelvétele Chopin I. Zongoraversenyéről Paul Kletzki vezényletével, majd azóta számos máig etalonnak tekintett bejátszás. Fő érdeklődési területe Beethoven, Chopin, Brahms, valamint a kortárs zene. Bartókot is játszott. Pollini a varsói győzelem óta eltelt immár több,…

ZENÉS UTAZÁS NORAH JONES-SZAL!

A Blue Note-nál megjelent ‘Til We Meet Again (Live) bizonyítja, hogy Norah ismeri a zenealkimisták legféltettebb titkát. A szent grál nála úgy hat, hogy aki meghallgatja, rögtön körülnéz a neten, hogy nem koncertezik-e a közelben valamikor. Rossz hírem van: nem. 2024 első harmadában csak amerikai és kanadai koncerteket tervez. De aki látta nyáron első magyarországi…

Magyar képek – Amerikában is

Keller András új Bartók-lemezéről Keller András és a Concerto Budapest Bartók-lemeze felettébb figyelemreméltó. Ugyan rövid, elfért volna még rajta a Táncszvit vagy a Zene húros hangszerekre, ütőkre és cselesztára, de a bejátszás kiválósága mellett ez nem lényeges. Két mű szerepel rajta: a Magyar képek és a Concerto zenekarra. Kétszer öt tétel. Zay Balázs Valamelyest olyan…

Felhívás tér-idő utazásra

Tóth-Vajna Zsombor új CD-felvételéről Kosztümös filmek módjára invitál időutazásra a kilenc szerző billentyűs terméséből összeállított, mintegy ötvenperces műsor. Kilépést ígér a jelen mindennapjaiból (a ki-ki által többé-kevésbé ismert zeneirodalomból), kockázat(ok) nélküli kaland(ozás) lehetőségét kínálva a magát megszólítottnak érző (potenciális) hallgatónak. A vállalkozókedv „jutalma” valamiféle sajátos én-idő, amely egyszerre ad lehetőséget az értelemnek és az érzelemnek…

Jazztérkép: BJO 25

Mennyi? 25. Mi 25? Mi mennyi? A Budapest Jazz Orchestra 25 éve került fel a magyar jazztérképre, évfordulós beszélgetésünkben Kollmann Gábor zeneigazgatóval szóba kerül a megalakulás, hogy mit mérlegelt a felkérés elvállalásakor. Megkérdeztem a menedzseri filozófiájáról és a 25 év legfontosabb tapasztalatairól is, meg persze felidéztük az emlékezetes sikereket. Iván Csaba Idézzük fel a megalakulás…

Repertoárbővítő kínálat – brácsásoknak

Johanna Senfter brácsára és zongorára komponált valamennyi művének felvétele A felejtésnek (az elfeledettségnek) számos oka lehet – voltaképpen minden „menthető”, a magyarázkodástól a mentegetőzésig széles az utólagos szempontok skálája. Történelmi távlatból együttérzésünkre számíthat a nők háttérbe szorulása/szorítása a tudományos és művészeti életben, de emellett érdemes felfigyelni arra is, hogy a szervezett PR hiánya is jelentős…

Jazzrégészeti lelet: „Viharisten” Lower Manhattanben

A többnyire archívumokból és magángyűjteményekből előbányászott, eddig ismeretlen jazzfelvételek egyik fő értéke, hogy visszafelé az időben képesek módosítani, máskor csak pontosítani a bennünk élő képet egy-egy zenészi életműről, esetleg egy zenei korszakról. A Blue Note legutóbbi ásatásának eredménye egy dupla CD (3 LP), melyen a frissen megalakult Elvin Jones Quartet hallható. Drámai pillanatban, hiszen a…