Élmény-unikum: Madaras Gergely és a Liège-i Királyi Filharmonikusok

A félreértések elkerülése végett tartózkodtam az unikum-élmény meghatározásról, jóllehet az is igaz: a Filharmónia Magyarország „Budapest Unikum” bérletének nyitóestjéről van szó. A szórend-cserét az indokolja, hogy ezúttal a népszerű gyomorkeserű kedveltségéhez képest összehasonlíthatatlanul ritkább – mondhatni, unikális – élmény részesei lehettünk. És hogy a kivételességet fokozzuk: valamennyien, tehát az előadók csakúgy, mint a hallgatóság. Fittler…

Roth Ede kapta az Ágai Karola és Szendrey-Karper László Emlékérmet

Az Óbudai Társaskörben november 25-én adták át a 2024. évi Ágai Karola és Szendrey-Karper László Emlékérmet. Az idei díjazott Roth Ede gitárművész. Gramofon-összeállítás Az emlékérmet az Ágai Karola és Szendrey-Karper László Ének- és Zeneművészeti Alapítvány létesítette. Az alapítvány 2010-ben, Ágai Karola halála után jött létre azzal a céllal, hogy folytassa a még a Kossuth-díjas művésznő…

Érzékszervek játéka – Bruno de Sá második CD-felvételéről

A brazil férfiszoprán már első felvételével is a nemzetközi érdeklődés reflektorfényébe került (Roma travestita). A barokk programot követően klasszikus összeállítással jelentkezett, fókuszban Mozart zenéjével. A kiadvány címéhez (Mille affetti, vagyis Ezer érzelem) az ötletet egy ária-kezdet adta, amely ezer bánatra utal (mille affanni). Jogos a címválasztás, hiszen az összeállításban szereplő világi és egyházi kompozíciók (részletek)…

Antonio és Django

Ha azt hallja egy művészetbarát, hogy Csók, akkor Klimt vászna jut eszébe. A tangó, ha utolsó, Bertolucci párizsi történetének jeleneteit hívja elő memóriája mozijában. A Négy évszak pedig a Pietà maestro di violinójának mesterművét. Aki elment a győri egyetem hangversenytermébe, tanúja lehetett Vivaldi és Reinhardt találkozásának, és most már azt is tudja, hogy szól crossoveresen…

Zenehallgatás-variációk – a Dohnányi Zenekar a Müpában

  „Hol a színpad, kint-e vagy bent?” Balázs Béla Regösének unos-untig idézett költői kérdését transzponálhatjuk a hangversenytermi pódiumra is. Az ott felcsendülő zeneművek is megszólítják a hallgatót, jó esetben egész valójára ható élménnyel. A zenés színpadra szánt alkotásoknál is előfordulhat, hogy a befogadó a külvilág kizárásával szándékozik közvetlen kapcsolatot teremteni a művel (részben a rendezés…

Michael Curtiz: a film és a swing szultánja

Ha azt hallotta valaki, hogy a Budapesten született Kaminer Manóról filmet forgattak, nem rúgta be páros lábbal a mozi ajtaját. De ha az osztrák és német filmes tapasztalatokkal felvértezve 1926-ban Kaliforniába letelepült fiatalembert Michael Curtiznek hívják, akkor rögtön érdekesebb lesz a téma, ugye? Kertész Mihály kezdetben a Warner Bros. majd egész Hollywood rendezői Hét mesterlövész…

Kincstalálók – a Concerto Budapest mini-fesztiváljáról

Aki keres, az talál – tartja a mondás. Nem kellett sokat keresgélni annak, aki elhatározta: november második vasárnapját kisebb-nagyobb részben a Zeneakadémián tölti. Három hangverseny kínált változatos programmal különleges élményeket, a Magyar Kincsek Ünnepe fesztivál keretében. Igaz, a műsorok összeállítóinak sem kellett sokat keresgélni: inkább az jelenthetett nem kevés eldöntendő feladatot, hogy mit válasszanak a…

„Mille affetti” – Megjelent Bruno de Sá új CD-albuma

Bruno de Sá, brazil férfiszoprán énekes legújabb CD-albuma október végén jelent meg a Warner gondozásában. Más módon is hallgatható a világhálón (spotify, részletek a you tube-on), de a  kiadvány egy kiválóan megszerkesztett és dokumentált formában érdemes a megvételre. A budapesti koncert-bemutató november 30-án lesz, a Zeneakadémián. Dr. Székely György Az énekes a világ legritkább hangtípusát…

Egy óriással szegényebbek lettünk – Quincy Jones emlékére

Kilencvenegy éves korában, a kaliforniai Bel-Air-i otthonában meghalt Quincy Jones, több mint fél évszázadon át az amerikai popzene és jazz egyik oszlopa. Elsősorban zenekarvezetőként, arranzsőrként, filmzene-szerzőként és producerként vett részt a zenei életben. Ő volt minden idők egyik legnépszerűbb albuma, Michael Jackson Thrillerjének producere. Máté J. György Pályáját trombitásként kezdte; később végleg félretette hangszerét, hogy…

A voicestra mestere: a Grammy- életműdíjas Bobby McFerrin – 2. rész

A szabályszegések prófétája mindig a járatlan utak specialistája volt, kalandtúrái során az emberi hang határait feszegette, és végül az éneklés paradigmáját változtatta meg. Új szócikket kellett írni miatta az enciklopédiákba a jazzvokál címszóhoz. A rendhagyó portré második része következik. Iván Csaba De kell tennünk egy kitérőt, mert írt egy dalt, ami csaknem maga alá temette.…