Cziffra Fesztivál – a klasszikus zenén túl

A Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész által alapított és idén 10. jubileumát ünneplő Cziffra Fesztivál a klasszikus zeneművészet mellett bemutatja a zene improvizatív irányait is. Izgalmas művész- és műfaji találkozások, újszerű programok, zene és egyéb művészeti és tudományos ágak kapcsolódásai kötődnek a fesztivál nevéhez, amely mára márkanévvé nőtte ki magát a hazai fesztiválpiacon. Az idei unikumokból…

Látogatóban a Borbély Műhelyben – 2. rész

Vitathatatlanul az egyetemes magyar zenei spektrum egyik legeredetibb és legsokoldalúbb muzsikusa Borbély Mihály. Egy igazi – jó értelemben vett – zenei kaméleon, akivel mindenki imád játszani. Meglátásai eredetiek, megközelítései elgondolkodtatóak, ezt bizonyítja majd a vele készített interjú második része is. Iván Csaba Nem minden laikus gourmet, nem mindig tudja megmagyarázni, de érzi, melyik az az…

Megszűnő tablaszívdobbanás – Ustad Zakir Hussain halálára

Elhunyt Zakir Hussain, az indiai zene egyik legnagyobb kortárs zsenije. Ezzel lezárult egy korszak az egyetemes zenetörténetben, amely minden eddiginél közelebb hozott távoli kultúrákat egymáshoz, és megnyitotta a megújulás kapuit. H. Magyar Kornél Zakir Hussain nagyságát sokan sokféleképpen méltatják, amire lehet is ezer okot találni. Javíthatatlan kölyökzseni, felmérhetetlen tudással bíró hangszeres előadó, azon kevés dobos-ütőhangszeres…

Az alkotás mesterei – Igor Stravinsky és Arnold Newman

Az „egy kép felér ezer szóval” – szinte már közhelyes mondás igazságtartalma valóban tetten érthető egy híres fotográfia megtekintése és elemzése közben. Igor Stravinsky kifejező portréját egy kitűnő fotográfus, Arnold Newman készítette, nem mindennapi körülmények között. Dvorszky Anikó A Harper’s Bazaar amerikai divatmagazin 1946-ban bízta meg az akkor 28 éves Arnold Newmant, hogy fényképezze le…

Carissima Pillangó – monográfia Szamosi Elza művészetéről

Szabó Ferenc János a Zeneakadémia egyetemi docense és a HUN-REN BTK Zenetudományi Intézetének tudományos munkatársa. Legújabb könyvében bemutatja a századforduló egyik legjelentősebb magyar operaénekesnőjének, Puccini-premierek sztárjának életét és művészetét. A monográfia a Gramofon könyvek sorozatban jelent meg. LFZE / Gramofon A kötet 2024 decemberében, Szamosi Elza és Giacomo Puccini halálának centenáriuma alkalmából jelent meg, a…

Tizedik jubileumát ünnepli a Cziffra György Fesztivál

Világhírű zenekarok, legendás előadóművészek és fiatal muzsikusok lépnek színpadra Budapesten, Londonban, és további hazai és külföldi városokban. A Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész által alapított sorozat 2016 óta igazi unikum, amely számos új és friss szemléletet hozott a koncertéletbe: A klasszikus zeneművészet mellett bemutatja a zene élő és improvizatív irányait, feltárva ezek lehetőségeit a koncerttermekben és…

Terebélyes muzsikus családfa hangzó karácsonya

Szeretet: szintézisben szakmával, szuper-teljesítményekkel. Adventi ünnepi ráhangolódásként, ugyanakkor a Fesztiválakadémia Budapest (FAB) idei évadjának nyitányaként, sőt, megemlékezve a funkcióiban mindegyre terebélyesedő Fesztiválakadémia fennállásának jubileumáról. Mert immár a tizedik évadhoz érkeztünk… Fittler Katalin December 11-én délutántól „kisajátította” egykori alma materét a FAB állandó stábja: délután sajtótájékoztató a szakmának, visszapillantva múltra, és kitekintve a jövő terveire. Utána…

Látogatóban a Borbély Műhelyben – 1. rész

Kevés zenész akad a magyar muzsikusok között, akit mindenki szívesen lát a koncertjén közreműködőként, legyen szó kamara- és népzenéről, világzenéről vagy jazzről. Egyedülálló hangszergyűjteménye miatt mindig képes egyéni ízeket hozzátenni a produkcióhoz roppant sokoldalú multiinstrumentalistaként. Ráadásul szellemes beszélgetőtárs, eredeti megfogalmazásai mindig elgondolkodtatóak. Borbély Mihállyal beszélgettünk. Iván Csaba Otthonosan mozogni a zenei univerzumban, minden ágát magas…

A régi dal is újra hallható – Fazil Say albumáról

Szól a rádió, szól a rádió. Fazil Say új lemeze az Locomotiv GT dalát juttathatja eszünkbe. Say napjaink leghíresebb török zongoraművésze, emellett zeneszerző is. Új lemezét ifjúkori emlékei ihlették, amikor reggel és este zenei műsorokat hallgatott a rádióban. Olyan műveket vett fel új albumára, melyeket akkoriban hallott, és az egykori rádióhallgatás kellemes emlékét ébresztik fel…

Harlem Jazz-Globetrotters

A Jazz Age korában, az 1920-as években több felkapott hely is akadt New Yorkban. Fitzgerald mondén baráti köre mindig a Plazában kötött ki a Central Park déli sarkán; nem véletlenül lett A nagy Gatsby-ben, nevezetes regényében ez az aranyifjak törzshelye. A harlemi nobilitások az Apollo Theatre-t preferálták, a semleges terep pedig Manhattan nyugati felén a…